3 września: Spacer Pamięci w 75. rocznicę zagłady Żydów nowotarskich

KOD Podhale zaprasza wszystkich na obchody 75. rocznicy zagłady Żydów nowotarskich. Uroczystości rozpoczną się w niedzielę 3 września o godz. 14:00 pod kinem Tatry (dawną synagogą), skąd ruszy pochód na cmentarz żydowski, gdzie o godz 15:00 odbędzie się spotkanie ekumeniczne z udziałem naczelnego rabina Krakowa oraz ks. dziekana dekanatu nowotarskiego.

W ten sposób chcemy godnie uczcić pamięć naszych współobywateli i współgospodarzy miasta, którzy zostali bestialsko rozstrzelani przez faszystów 30 sierpnia 1942 roku na nowotarskim kirkucie. Mord ten był zwieńczeniem prowadzonej na terenie Podhala akcji „Reinhardt” a jego ofiarami stało się ok. 1000 Żydów nowotarskich, w tym zasłużonych lekarzy, adwokatów, radnych. Kolejne dwa tysiące żydowskich mieszkańców powiatu nowotarskiego popędzono na stacje kolejowe i w towarowych wagonach wysłano do obozu zagłady w Bełżcu.

 

Jedna myśl na temat “3 września: Spacer Pamięci w 75. rocznicę zagłady Żydów nowotarskich”

  1. Obchody 75-rocznicy zagłady Żydów nowotarskich rozpoczęły się już wcześniej. Wczoraj w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu odbył się wspaniały koncert. Można też było obejrzeć wystawę poświęconą nowotarskim Żydom i otrzymać wydawnictwa: „75.Rocznica Zagłady Żydowskich Mieszkańców Nowego Targu 1942-2017” i „75. rocznica deportacji rabczańskich Żydów do obozu natychmiastowej zagłady w Bełżcu”. Głównymi organizatorami był Urząd Miasta i sStarostwo Powiatowe w Nowym Targu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud